Araç Muayene Borcu Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Admin

Administrator
Staff member
Administrator
Joined
May 3, 2019
Messages
82
Reaction score
0
Points
6
Otomobil muayenesi, sıradan bir yasal yükümlülük değil. Otoyollarda seyir halindeki arabaların her biri için fazla mühim ve lüzumlu işlem. Aracının muayenesini zamanında yaptırdığında kendinin, ailenin ve trafikteki başka sürücülerle yolcuların güvenliğini de sağlama almış oluyorsun.

Nüfusla doğru olarak yollarda seyir halinde olan araba ve ticari vasıta sayısının da her geçen gün arttığı ülkemizde başta Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı olmak üzere birçok bakanlık ve ilgili kuruluş, trafikte güvenlik konusu üzerinde hassasiyetle duruyor. Çıkarılan yasa ve yönetmelikler dolayısıyla trafikte yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi hedefleniyor. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu da bu hedef doğrultusunda hayata geçirilmiş bir yasa. Söz konusu kanunun en mühim maddelerinden biriyse trafikteki tüm motorlu ve motorsuz otomobillerin belli aralıklarla muayene edilerek teknik arızalarının belirlenmesini ve böylece olası kazaların önüne geçilmesini içeriyor.

Hangi Araç Ne Zaman Muayene Edilmeli?

Trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz otomobillerin tek tip olmadığı, farklı ihtiyaçlara göre sınıflandırıldığı malum. Bu sınıflandırma, Vasıta muayene sürelerini de belirleyen bir vaziyet elbette. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesine göre:

- Binek arabalar ve her türlü römorklar, üç yaşını doldurduktan sonra ve onu takip eden her iki yılda bir.

- Taksi, kamyon, otobüs gibi ticarı araçlar, trafiğe çıkışlarından bir yıl sonra ve ardından senede bir.

- Lastik tekerlekli traktörler trafiğe çıktıktan sonra her üç yılda bir.

- İki ya da üç tekerlekli otomobillerle onların römorklar üç yaşını doldurduktan sonra ve ardından her iki yılda bir muayeneye götürülmesi gerekiyor.

Araç muayene borç sorgulama işlemi ise TÜVTÜRK sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Muayenesiz Araçlara Her Ay İçin Yüzde 5 Ceza

Otomobil muayeneni zamanında yaptırmanın güvenlik açısından önemi tartışılmaz. Geciken araç muayenelerinin güvenliğe dair risklere ek olarak, bir de cezai boyutu var 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 35. maddesi uyarınca ticari ya da binek aracının muayenesini zamanında yaptırmayan araç sahiplerine çeşitli yaptırımlar uygulanıyor.

Türkiye'de 1 Ocak 2005'ten itibaren yürürlüğe giren kanuna göre araçlarının muayenesini yaptırmayanlar için uygulanan bir yaptırım var. Söz konusu yaptırıma göre muayene zamanı geçen vasıta sahiplerinin, her bir ay için yüzde 5 gecikme zammı ödemesi gerekiyor. Yasa gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde değerlendiriliyor. Yani vasıta muayeneni bir gün de geciktirsen 29 gün de geciktirsen, bir ay için hesaplanan gecikme zammını ödemen gerekiyor.

Konunun daha somut anlaşılması amacıyla durumu rakamlarla açıklamakta fayda var. Örneğin kullandığın otomobilin muayene ücretinin 100 tl olduğunu varsayalım. Eğer muayene zamanını kaçırırsan bir sonra bu ücreti 105 TL, iki ay sonra ise yaklaşık 110 TL olarak ödemek zorunda kalıyorsun. Ödeme geciktikçe cüzdanından çıkan meblağ da yükseliyor.

Ancak ödemek zorunda kalacağın para cezasından fazla daha önemli bir noktayı tekrar tekrar hatırlaman gerekiyor Muayenesi yapılmayan otomobilin hem senin hem de sevdiklerin için her an ortaya çıkabilecek büyük bir risk barındırıyor.
 

Users Who Are Viewing This Thread (Users: 0, Guests: 1)

Top