Gece Araba Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar.

Admin

Administrator
Staff member
Administrator
Joined
May 3, 2019
Messages
82
Reaction score
0
Points
6
Otomobil kullanmak, keyifli olduğu gibi bazı durumlarda ise tehlikeli ve zorlayıcı hale de gelebilir. Bu gibi durumların başında ise gece otomobil kullanmak gelmektedir. Geceleri karanlık olması görüş açısı ve kabiliyetin azalmasına sebep oluyor. Uyku, yorgunluk ve benzeri gibi sebeplerle dikkat ve algı seviyesindeki düşüşten dolayı, otomobil kullanırken daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Öncelikle otomobilinizin ışıklarını denetim etmeniz gerekmektedir. Aracınızın farlarının yanıp yanmadığını denetim etmeli ve denetim sonrasında gece yolculuğuna çıkılmalıdır. Ayriyeten de cam ve ayna bakımlarını yapmalı ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Çünkü gündüz araba kullanırken, aynanın temiz olup olmaması sorun teşkil etmez fakat gece sorun olabilir.


Gece Hangi Farları Yakmalı?

Karşı taraftan araba gelmediği müddetçe uzun farları yakabilirsiniz. Karşıdan araba geldiği zaman uzun farlarınızı yakmanız durumunda karşıdaki şoförün sizi ya da yolu görmesini zorlaştırır hatta kaza yapmasına sebep olabilirsiniz. Takip mesafesini daimi denetim altında tutmalısınız. Gece sürüşünde görüş alanı kısa ve dar olduğu için bu mesafe uzun tutulmalıdır. Sürüş hızınızı düzenli bir biçimde düşük tutulması her hangi bir kazanın oluşmasını ve gece vaktinde yolunuza çıkacak her hangi bir şeyi görmenize yardımcı olmaktadır. Düşük hız ani fren tutmanız halinde karşınızdakine zarar vermeden geceyi hiçbir sorun yaşamadan geçirmiş olursunuz.

Uzun Yola Çıkarken Arabanıza Neler Almalısınız?

Gece uzun yola çıktığınız zaman, aracınız da her hangi bir problem meydana gelmişse aracınızı öncelikle başka araçları rahatsız etmeyecek bir yere çekip reflektörleri otomobilinizin önüne ve arkasına koymalısınız. Ardından da acil vaziyet ışıklarınızı yakmalısınız. Özellikle gece yolculuğuna çıkarken uykusuz, aç ve yorgun olmamalısınız. Gece yolculuğuna çıkarken uykunuz gelir ise, uykunuzu kaçıracak bir kaç tür içecek yanınızda bulundurarak uyku probleminize çözüm bulabilirsiniz.


Gece olabildiği kadar yalnız yolculuk yapmamalısınız. Yanınızda birinin bulunması ve onunla muhabbet etmeniz uykunuzun kaçmasına iyi gelebilir, hareketli müzik dinleyebilirsiniz. Bunların hiç biri gece uykunuzu kaçırmanıza yardımcı olmuyorsa yapacağınız en iyi şey her hangi bir park yerine çekeyerek uyuyup dinlenmektir.
 

Users Who Are Viewing This Thread (Users: 0, Guests: 1)

Top