Head-Up Display Nedir? Ne işe yarar?

Admin

Administrator
Yönetici
Administrator
Katılım
3 May 2019
Mesajlar
64
Tepkime puanı
0
Puanları
6
raba teknolojileri gelişiyor ve sürücülerin Vasıta kullanırken sahip oldukları olanaklar da artıyor. İlk modern araçlardan bu yana her gün gelişimi sürdüren otomotiv sektörü, bilgisayarlardan faydalanmaya başlamasıyla birlikte adeta devir atladı. Bunun son örneği de daha önce sadece geleceği anlatan filmlerde gördüğümüz Head-Up Display.

Head-Up Dİsplay Nedir? Ne İşe Yarar?

Bazı segmentlerde opsiyonel, bazılarında ise standart donanım olmaya başlayan head-up display, kısaca HUD olarak da biliniyor. Peki, tam olarak head-up display ne demek? Geçmiş yıllarda yalnızca askeri uçaklarda kullanılan bir teknoloji olan HUD, temelde bir asistan hizmeti. Pilotun, kafasını eğip aşağıdaki cihazlara bakarak değerleri takip etmesinin önüne geçmek için geliştirilen bu teknoloji, kafasını dik tutup sadece önüne bakarak en önemli bilgilere sahip olmasını sağlıyor. Bunun otomobillerdeki yansıması ise şöyle;

Head-Up Dİsplay Nasıl Çalışır?

Sürücünün sıklıkla görmesi gereken temel bilgiler, otomobilin ön camına yansıtılıyor. Bu sayede de sürücü, gözünü yoldan ayrmıyor ve dikkatsizlikten kaynaklanan trafik kazası ihtimali minimuma iniyor. Üstelik sadece ön camda, sürücünün görebileceği biçimde yer alan bu bilgiler arasında asistan hizmetleri ve anlık hız gibi değerler ve yönlendirmeler yer alıyor. Yani ne kadar yakıt kaldığından hangi sapağı kullanacağına ve hızının kaç olduğuna kadar birçok bilgi için gözünü yoldan ayırmasına artık sebep yok. Ayrıca head-up idsplay, navigasyonu da ön cama taşımaya başarıyor

Türkçeye Sanal Gösterge Paneli olarak çevirilen HUD'da hologramik ayna sistemi kullanılır. otomobilin ön konsolu içine yerleştirilen kamera ünitesi, bilgileri kaputun hemen üstüne doğru ön cama yansıtır. Kısacası bu sistem sayesinde ön camın sürücüye bakan bölümü bir ekrana dönüştürülür. Bu yapılırken de görüş açısı asla kapatılmaz ve sürüş konforu üst seviyeye çıkarılır. Üstelik havanın güneşli ya da zeminin ıslak olması durumlarında bile kusursuz biçimde görünebilir. Sürücünün dik oturması yeterlidir. Parlaklığını ve görülmesi istenen verileri ayarlayıp hafızaya kaydetmek mümkündür.

Head-Up Display Taktırmak Mümkün mü?

Yeni nesil otomobillerde giderek yaygınlaşan HUD özelliğini sonradan aracınıza taktırmanız mümkün. Öncelikle otomobilinizin camı çıkartılıp uygun cam, daha sonra otomobilinizin konsoluna yansıtıcı ekleniyor. Ayrıca otomobilinizin kilometre saati değiştiriliyor. Anlayacağınız gibi oldukça uzun süren ve zahmetli bir iş oluyor. İşçiliğe malzeme fiyatları da eklenince astarı yüzünü geçiyor. Bunun yerine çoğunlukla harici sistemler, yani diğer head-up display çeşitleri tercih ediliyor..

Diğer Head-Up Display Çeşitleri

Son dönemde üretilen birçok farklı otomobilde HUD özelliğini bulmak mümkün. Ancak Sanal Gösterge Paneli sadece bu şekilde tasarlanmıyor. Hudway Glass firması tarafından üretilen ve bu isimle anılan bir başka sistem de Sanal Gösterge Paneli olarak kullanılıyor.

- Hudway Glass

Her otomobile bir HUD sağlayan Hudway Glass, aracın ön konsoluna yerleştirilen bir donanım. İstenilen yere yerleştirildikten sonra akıllı telefondaki Hudway Glass uygulamasını açıp telefon, donanıma yerleştiriliyor. Hudway Glass de telefondaki görüntüyü saydam ekranına yansıtıyor ve sürücünün hiçbir şekilde rahatsız olmadan görmesini sağlıyor. Son yıllarda büyük bir gelişim gösteren Hudway Glass, TÜrkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde oldukça popüler. Hudway Glass'ın hala Türkiye'de resmi bir distribütörü bulunmuyor. Bu nedenle internet üzerinde Avrupa'dan satın almanız gerekiyor. Hudway Glass fiyatları ise 50 Euro ile 60 Euro arasında değişiyor.
İOS ve Android telefonlarla uyumlu olan Hudway Glass, navigasyon, hız ve radarlar gibi bilgileri anında gösteriyor.

- Sygic Head-Up

Bir diğer head-up display çözümü ise Sygic şirketinin uygulaması. Hem İOS hem de Android'de ücretsiz de kullanılabilen bu uygulama ile navigasyon bilgileri cep telefonu dolayısıyla ön cama yansıtılıyor. Bu sayede sürücü, bilmediği bir yerde yolculuk yaparken orta konsolda yer alan navigasyona bakmak için gözünü yoldan ayırmak zorunda kalmıyor. Akıllı telefonundan ön cama yansıyan navigasyon sayesinde dikkati hiç dağılmadan ve gözünü yoldan ayırmadan Vasıta kullanmaya devam ediyor. Sürücünün yapması gereken tek şey, telefonunu ön cama yakın bir biçimde konumlandırmak.

Head-Up Display Fiyatları Ne kadar?

HUD artık otomobillerde yaygınlaşıyor ve standart donanım olarak geliyor. Bu nedenle HUD donanımları için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Sonradan eklenen HUD donanımlarının fiyatları 50 dolar ile 100 dolar arasında değişiyor.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst