Motor Yağları Üzerindeki Rakamlar ve Numaralar.

Admin

Administrator
Staff member
Administrator
Joined
May 3, 2019
Messages
82
Reaction score
0
Points
6
Motor yağlarının görevi motor bileşenlerini kayganlaştırarak sürtünmeden kaynaklı sıcaklığı düşürmek, temizliğini yapmak ve korozyonu önlemektir. Motor yağlarının üzerinde bulunan mesela 5W30 gibi değerlerin anlamı ise ayrı ayrı ele alınmalıdır. 5w30 örneğindeki ilk rakamımız olan "5" değeri, yağın soğukortamda ne kadar akışkan olacağını bize gösterir. Bu değer ne kadar düşükse o kadar ince bir şekilde çalşacaktır.

Örneğimizde yer alan ikinci kıymet olan "W" ise, Winter (kış) anlamına gelir ve motor yağının kış koşullarına uygun olduğunu gösterir. Bu değerin bulunmadığı motor yağları sadece yaz iklimine uygun olduğunu belirtir ki ülkemizde "W" değeri içermeyen motor yağları nadir olarak bulunmaktadır.

Motor yağı üzerinde yer alan örneğimizdeki son değer olan "30" ise yağın yaz aylarında ne kadar akışkan davranacağını gösterir. Bu değer ne kadar büyükse yağ o kadar kalın ve az akışkan olarak çalışacaktır. Kısaca örneğimizdeki "5W30" değerini özetlemek gerekirse, yağımız soğuk çalışma ortamında 5 değerinde, sıcak çalışma ortamında ise 30 değerinde yağlama yaparak değişen akışkanlık ölçüsüne sahiptir.

İlerleyen motor teknolojisinin eskiye oranla motor aksamları arasındaki boşlukları azaltması nedeniyle motor yağ değerleri de eskiye oranla gittikçe düşmektedir. Örneğin daha eski tip araçlar için kullanılan 20W50 gibi değerler günümüzde teknolojinin de ilerlemesi il 0W30 değerlerine kadar düşmüş durumdadır.

En uygun motor yağı olarak üreticinin belirlemiş olduğu değerlere sahip olan motor yağı kullanımı oldukça önemlidir. Çok iyi koşullarda saklanmış bir motor yağının raf ömrü 5 yıl olarak belirlense de satın alma aşamasında en çok rafta 3 yıl bekletilmiş yağların tercih edilmesi önerilmektedir. Günümüzde üretilen motor yağları yılda bir defa yada 10.000 ile 30.000 kilometre arasında değiştirilecek şekilde üretildikleri unutulmamalıdır.
 

Users Who Are Viewing This Thread (Users: 0, Guests: 1)

Top